Clasa de Acordeon & Canto Popular
Profesor: Romeo Luchian
Tel.+40744303637

Cantecul popular romanesc,zamislit chiar de insusi poporul care-si afirma identitatea este unul dintre pilonii de baza ale culturii,identitatii si autenticitatii nationale.Cantecul apare in constiinta pruncului in acelasi timp cu zambetul si vocea mamei,este absorbit impreuna cu laptele matern,de aceea cantecul popular este si va ramane una dintre cartile de vizita ale neamului nostru. In cadrul orelor de canto-popular abordez cu elevii Scolii de Arte  un vast repertoriu artistic,cules din intreg spatiul romanesc.O atentie mai deosebita se bucura ,insa,piesele folclorice din zona Moldovei.

Ca si scop final,pregatesc artisti pentru colaborarile cu orchestre de muzica populara profesioniste sau de amatori.

Acordeonul, un instrument care nu se lauda cu o istorie prea bogata,dar care de la aparitia sa,suportand  multiple modificari ,a ajuns astazi sa devina un instrument unic ca si sunet si abordare din punct de vedere al interpretarii.Acest instrument a imprumutat anumite elemente de la alte instrumente,de exemplu tastatura si burduful,totusi,este un iinstrument integru care si-a croit un loc sigur pe tot mapamondul muzical.Se bucura de o popularitate sporita in randurile interpretilor de muzica populara si de divertisment.

Pentru mine,acordeonul nu este doar o pasiune,ci un sistem de gandire muzicala si de aceea imi permit sa abordez cu elevii de la Scoala de Arte multe genuri de muzica,de la clasica pana la tangouri si valsuri,trecand numaidecat si prin zona folclorului romanesc si celui international.